986   (032) 22 44 471   509 982 529

STRAŻ MIEJSKA

ŁAZISKA GÓRNE

Wiadomości

Rozpoczęły się wakacje.

Dzieci i młodzież, zajęte w  roku szkolnym nauką i obowiązkami, mogą oddać się zasłużonemu lenistwu i wypoczynkowi. Pamiętajmy jednak, że okres letniej beztroski niesie ze sobą także różne zagrożenia. Nasze pociechy, pozbawione dość często opieki dorosłych, mogą łatwo popełniać błędy, których skutki mogą rzutować na ich przyszłe życie. W przypadku dzieci w wieku szkolnym należy zwrócić uwagę na kwestię znajomości elementarnych podstaw poruszania się po drodze, zasad bezpieczeństwa podczas pobytu samemu w domu, kontaktu z nieznanym zwierzęciem. Każde dziecko powinno znać numery alarmowe na pogotowie ratunkowe czy policję. Uczulajmy nasze małe pociechy na kwestie kontaktu z obcymi osobami, także z rówieśnikami. Propozycje wyjazdu w fajne i ciekawe miejsca muszą być zawsze gruntownie przemyślane. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi tak, aby ich życie nie było dla nas niewiadomą.

       Dużo więcej zagrożeń czas wakacji niesie nastolatkom. Okres ten często sprzyja spotkaniom w gronie znajomych. Spotkania takie mogą stać się świetnym pretekstem do pierwszego spróbowania alkoholu, papierosów, dopalaczy czy innych środków psychoaktywnych. Wszystko to dlatego, że wakacje dają złudne uczucie niczym praktycznie nieskrępowanej wolności i samodzielności a także braku rodzicielskiej opieki.

Jak podają specjaliści, lato jest często najlepszym czasem, aby młody człowiek wpadł w alkoholowe sidła. Badania pokazują, że prawie połowa nastolatków po raz pierwszy alkohol spróbowała z kolegami, najczęściej pod przysłowiową chmurką. Zazwyczaj alkohol młodym ludziom dostarczają ich pełnoletni znajomi czy koledzy. Sprawdzajmy zatem z kim, gdzie i jak nasze dziecko spędza swój wolny czas, którego w wakacje będzie miało bardzo dużo.

Cały czas częstym problemem wśród młodzieży jest kwestia dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Ciekawość, presja środowiska rówieśników, czy też przeświadczenie, że „przecież po jednym razie nic się nie stanie” sprawiają, że młodzi ludzie sięgają po takie substancje. Badania ankietowe przeprowadzone wśród polskich uczniów wykazały, że wiek kiedy młodzież po raz pierwszy sięga po dopalacze to uwaga 13-14 lat, a statystycznie codziennie jedna osoba w Polsce trafia do szpitala z powodu zażycia dopalaczy! Wszystko to pokazuje nam, że problem, chociaż ucichł nadal jest aktualny.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak nieodpowiedzialne pomysły mogą pojawić się w głowie człowieka, zwłaszcza młodego, odurzonego alkoholem czy substancjami psychoaktywnymi. Skutki, zarówno te prawne jak i medyczne, mogą być bolesne. Chwila nieodpowiedzialności rzutować może na całe dalsze życie.

Jak unikać takich zagrożeń?

W miarę możliwości zapewniajmy naszym dzieciom maksimum uwagi i zainteresowania z naszej strony. Nuda sprzyja głupim pomysłom.

Ustalajmy miejsca, gdzie nasza pociecha spędza swój wolny czas i sprawdzajmy te miejsca. Wyznaczmy godzinę powrotu do domu.

Warto byłoby wiedzieć z kim nasze dziecko spędza czas, miejmy z nim stały kontakt.